Dlaczego potrzebuję prawnika przy zakupie nieruchomości

Dlaczego potrzebuję prawnika przy zakupie nieruchomości

Główną funkcją prawnika jest reprezentowanie twoich interesów i czuwanie nad przestrzeganiem „litery prawa” w procesie pomyślnego zakończenia transakcji kupna-sprzedaży. Transakcje na rynku nieruchomości nie niosą ze sobą zagrożeń, jeśli masz prawników, którym nieobce są sprawy majątkowe.

Czym zajmuje się prawnik?

Współpraca z rzetelnym prawnikiem i profesjonalnym pośrednikiem w obrocie nieruchomościami znacznie ułatwi proces zakupu. Zadaniem prawnika jest monitorowanie czystości prawnej transakcji, a dobrzy prawnicy mają umiejętności i doświadczenie, które pozwala im wyszukać w umowie ewentualne pułapki i zagrożenia dla ich klienta.

Unikniesz długów

Sprawy majątkowe i prawo własności nie zawsze są przejrzyste. Prawnik zajmujący się nieruchomościami przeprowadzi due diligence kupowanej przez ciebie nieruchomości, tak aby upewnić się, że nieruchomość jest zbudowana zgodnie z prawem. Nie jest obarczona długami i posiada wpisany do rejestru dowód zakupu. Jeżeli nieruchomość nie jest wpisana do księgi wieczystej, prawnik zajmujący się obrotem nieruchomościami przeprowadzi kontrolę, czy

nieruchomość nie jest obciążona hipoteką, nie jest przedmiotem sporów, nie ma na niej obciążeń i długów podatkowych, czy spełnia właściwości zadeklarowanych w Ewidencji Nieruchomości, nie jest przedmiotem postępowania sądowego o naruszenie prawa planistycznego, posiada pozwolenie na budowę, a także sprawdza aktualny stan prawny budowy.