Jakie badania należy wykonać w ciąży

Jakie badania należy wykonać w ciąży

Ciąża to nie tylko czas radosnego oczekiwania, ale również okres większej dbałości o zdrowie swoje i rozwijającego się maluszka. Oznacza to wprowadzenie odpowiedniej aktywności fizycznej, zmianę diety i pielęgnację ciała, ale również wykonywanie szeregu badań diagnostycznych, które będą monitorować stan zdrowia przyszłej mamy oraz rozwój dziecka.

Jeżeli kobieta podejrzewa, że jest w ciąży, niezwłocznie powinna udać się do lekarza ginekologa. Brak podstawowych badań diagnostycznych w tym czasie znacząco zwiększa ryzyko powikłań, a nawet utraty ciąży. Zatem im wcześniej złożymy wizytę w gabinecie ginekologicznym, tym lepiej dla nas i rozwijającego się dziecka. Przez cały okres ciąży przyszła mama musi regularnie odwiedzać swojego lekarza ginekologa prowadzącego i wykonywać zalecone przez niego badania.

Morfologia krwi i badanie moczu

Morfologię w ciąży wykonuje się w celu wykluczenia anemii oraz ewentualnych infekcji. To badanie służy również ocenie stanu zdrowia. Jeżeli wyniki morfologii nie są zadowalające, lekarz może zalecić odpowiednie preparaty witaminowe i dalszą diagnostykę. Pierwsze badanie moczu zaleca się wykonać do 10 tygodnia ciąży. Wyniki badania moczu są dla ginekologa źródłem wielu bardzo ważnych informacji. Jeżeli w moczu znajduje się glukoza, wymaga to dalszej diagnostyce w kierunku cukrzycy. Białko może świadczyć o zaburzeniach pracy układu moczowego, w tym nerek. Natomiast podwyższony poziom leukocytów oznacza, że doszło do zakażenia układu moczowego, a nieleczone zakażenia mogą być bardzo groźne dla maluszka.

Badanie USG

USG jest nieinwazyjnym badaniem, dzięki któremu można ustalić w I trymestrze ciąży przewidywany termin porodu, budowę macicy, czynność serca płodu oraz stan kosmówki, która potem przekształca się w łożysko. W kolejnych badaniach ultrasonograficznych ustala się prawidłowy rozwój mózgu dziecka, kręgosłupa, nerek, serca, a także można ustalić płeć. W ostatnim badaniu USG lekarz ocenia położenie dziecka, jego wielkość, stan łożyska oraz ilość płynu owodniowego. Wyróżniamy badanie USG 2D, USG 3D oraz USG 4D.

Oferta centrum zdrowia Medfemian

Centrum Zdrowia Medfemina zapewnia wszystkim pacjentom dostęp do nowoczesnych usług medycznych pod opieką profesjonalnych i doświadczonych lekarzy. Medfemina posiada najnowszej generacji sprzęt, dzięki któremu badanie USG zostanie zawsze wykonane, na najwyższej klasy światowej aparacie. Wszystkie aparaty posiadają funkcję HD Live służącą do wykonywania najbardziej efektownych zdjęć oraz filmów w technice 3D/4D.