Najczęściej występujące choroby u królików

Najczęściej występujące choroby u królików

Króliki tak jak inne zwierzęta, są podatne na choroby które mogą zagrozić ich życiu lub zdrowiu. Warto jednak wspomnieć, że zwierzęta te nie chorują zbyt często. Przyczynami chorób może być np. zła higiena klatki, przeciągi lub temperatura. Dobrze jest wiedzieć jakie są najpopularniejsze choroby u królików oraz jakimi charakteryzują się objawami.

Choroby i ich objawy

Najczęściej występującą chorobą u królików jest myksomatoza. Jest to bardzo groźna choroba wywoływana przez wirusa, który jest przenoszony przez owady krwiopijne. Objawia się ona przede wszystkim obrzękami uszu, nosa lub narządów płciowych. Nosówka, to kolejna choroba wywoływana przez bakterie. Najczęstszymi objawami są problemy z oczami. Mogą stać się one czerwone oraz ropieją, zauważalne jest również częste mrużenie oczu przez królika. Pamiętajmy, że jest to jedynie kilka chorób na które mogą zachorować króliki, w przypadku wykrycia ich objawów należy niezwłocznie udać się do weterynarza.

Jeżeli szukamy gabinetu weterynaryjnego w którym pracują doświadczeni specjaliści, dysponujący wysokiej jakości sprzętem, to warto sprawdzić ofertę gabinetu Alphavet – weterynarz Alphavet.